Choroby w przebiegu których występuje suchość pochwy

 
Czasami skóra sromu, krocza, odbytu czy fałdu między pośladkami jest sucha, nieco biaława z pęknięciami, czasem wybroczynami (fioletowymi plamami) pod cienką skórą na sromie. Liszaj prosty czy liszaj twardzinowy będzie wymagał konsultacji specjalistycznej (ginekologa czy dermatologa). Infekcja wirusem opryszczki narządów płciowych (HSV) objawia się krótkotrwałym (5-10 dni) występowaniem swędzących i piekących pęcherzyków, pokrywających się strupkami, lub występowaniem drobnych czerwonawych grudek. Przed pojawieniem się wykwitów kobieta czuje świąd, suchość, ma przeczulicę sromu. Bywa, że nawrót opryszczki przebiega z brakiem wykwitów, a jedynym objawem jest uczucie suchości, pieczenie czy świąd sromu. Zazwyczaj pierwszym, a czasem jedynym objawem zapalenia pochwy (głównie w przypadku drożdżakowej infekcji) jest uczucie suchości pochwy. Jakie jest zatem postępowanie w dolegliwościach, które właśnie się pojawiły? 

Oglądanie sromu w lusterku. Objawy, które powinny zostać skonsultowane z ginekologiem: pęcherzyki, obrzęknięta, czerwona skóra warg sromowych większych i śluzówka przedsionka pochwy, nadżerki, upławy czyli obfita, biaława, serowata lub ropna wydzielina pochwowa. Jeśli na sromie występują objawy podrażnienia w postaci zaczerwienienia, albo zbielenie skóry z pęknięciami (obraz liszaja prostego), należy wyeliminować czynniki drażniące i zastosować lubrykanty (np. Feminum żel) czy emolienty. 

Jeśli dolegliwości się nasilają, przedłużają (powyżej 7 -10 dni) lub pojawiają się nowe objawy, należy także udać się do lekarza. Jeśli po zastosowaniu kolejnego, zaleconego przez lekarza leku dopochwowego lub doustnego, dolegliwości utrzymują się powyżej 3 miesięcy lub uporczywie nawracają, warto zapytać swojego lekarza, czy w tej sytuacji nie należy podejrzewać wulwodynii.

EKSPERT: DR N. MED. EWA BASZAK-RADOMAŃSKA – SPECJALISTA GINEKOLOGII I POŁOZNICTWA