Jak pielęgnować swoją kobiecość i czerpać z jej źródła pełnię przyjemności, czyli o psychologicznym aspekcie problemu suchości pochwy

Nasza kobiecość to skarb. Jest źródłem siły, motywacji do działania i może dać nam, kobietom, wiele przyjemności i satysfakcji. Aby tak było powinnyśmy nie tylko ją lubić i szanować, ale przede wszystkim dbać o nią pod każdym względem. Dbanie o kobiecość to nie tylko troska o atrakcyjny wygląd, o nasze zdrowie i wewnętrzny rozwój, to także pielęgnacja tych sfer życia, które są związane z naszą seksualnością i jakością życia intymnego. Jako psycholog i terapeutka od dwudziestu lat wspieram kobiety w ich rozwoju, dążeniu do kochania siebie i cieszenia się kobiecością, doskonale więc znam wyzwania stojące przed chcącymi żyć pełnią życia kobietami.
Znaczenie życia seksualnego 
Jednym z takich wyzwań jest znaczenie życia seksualnego oraz jakość i przyjemność jaką kobieta czerpie z seksu. Dlaczego jest to tak istotne? Seks to nie tylko ważna aktywność fizjologiczna. Wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, iż regularna aktywność seksualna pozytywne wpływa na nasze zdrowie i kondycję fizyczną, stąd znaczenie zdrowia seksualnego propagowane przez współczesną seksuologię. Dla mnie, jako psychologa i kobiety, niezwykle istotne jest to, że satysfakcjonujący seks to przede wszystkim podstawa naszej samooceny, energii i witalności emocjonalnej. Z mojego doświadczenia terapeutycznego wynika, że kobiety, które czerpią satysfakcję ze swojego życia seksualnego są pewniejsze siebie, bardziej asertywne, pozytywnej myślą i mają większą determinację w dążeniu do szczęścia i równowagi w innych sferach swojego życia.
Ochota na życie 
Tę zależność doskonale tłumaczy współczesne w psychologii podejście do pojęcia libido, które wprowadzone przez znanego psychoterapeutę Zygmunta Freuda, początkowo było rozumiane głównie jako popęd seksualny. Nowoczesna psychologia definiuje libido jako życiową energię, tak więc jego wysoki poziom to nie tylko nasza „ochota na seks” to również, a może przede wszystkim, nasza „ochota na życie”, nasza motywacja do rozwoju, do czerpania z życia radości i poszukiwania pozytywnej stymulacji. Wniosek jest prosty - chcąc zadbać o siebie, zadbajmy o nasze libido.
Jak to zrobić? 
Przede wszystkim troszcząc się o przyjemność z seksu. Polki rozumieją dlaczego satysfakcjonujący seks jest ważny i potwierdzają to wyniki badania „Zdrowie intymne Polek.”, przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, według którego dla 79% kobiet jakość życia seksualnego ma duże znaczenie. Niezwykle cieszy mnie fakt, że większość badanych kobiet zadeklarowała, iż seksualność jest istotną sferą ich życia. Z badania wynika również kolejny ważny wniosek, mówiący o tym, że aby o nią dbać musimy stawić czoła kilku wyzwaniom, a jednym z nich jest problem suchości pochwy. Jak bardzo istotna jest to kwestia potwierdza fakt, że według badania tylko 7% kobiet nigdy nie słyszało o problemie suchości pochwy, a 50% uznało tę kwestię za problem dokuczliwy. Z psychologicznego punktu widzenia najistotniejszy jest wniosek, że 82% kobiet wie, iż skutkiem nieleczenia suchości pochwy jest ból w trakcie współżycia, i większość badanych kobiet wiąże ten fakt ze spadkiem jakości ich życia seksualnego. Te wyniki potwierdzają znaczenie nawilżenia pochwy w kontekście dbania o kobiecość i czerpania z jej potencjału.
Jakość życia seksualnego a relacje partnerów 
Suchość pochwy powodująca ból podczas stosunku seksualnego wpływa na to, iż nie tylko nie możemy się w pełni cieszyć seksem, ale również na to, że zaczynamy unikać wszelkich sytuacji mogących sprowokować aktywność seksualną. A mniejsza aktywność seksualna to niższy poziom naszego libido. O ważnych skutkach suchości pochwy, nie tylko w kontekście indywidualnego samopoczucia kobiety i jej satysfakcji z kobiecości, mówią kolejne wyniki badania. Według nich większość Polek jest świadoma, że spadek jakości życia seksualnego może wpływać na ich związek. Niemal co druga uznaje, że może nawet znacznie pogorszyć relacje partnerów. To kolejna bardzo ważna kwestia związana z problemem suchości pochwy. Te wyniki wskazują na to, że ma on bezpośrednie przełożenie na jakość naszych relacji w związku, którego jednym z filarów jest seks. Dlatego jeśli chcemy być pewnymi siebie kobietami, które w pełni cieszą się życiem i potrafią budować satysfakcjonujące relacje z partnerami, musimy pamiętać o zadbaniu o naszą intymną sferę, w tym o profilaktykę i leczenie problemu, jakim jest suchość pochwy.
Aby pielęgnować swoją kobiecość i czerpać z jej źródła pełnię przyjemności dbajmy o odpowiednie nawilżenie pochwy, w ten sposób zadbamy o nasz największy skarb!
EKSPERT: MARIA ROTKIEL - PSYCHOLOG, TERAPEUTKA RODZINNA ORAZ TERAPEUTKA PAR