O PROBLEMIE

.Odczucie suchości pochwy w codziennym funkcjonowaniu lub w czasie stosunku seksualnego to wrażenie, że nawilżenie w tej okolicy nie jest wystarczające. W pewnych sytuacjach, np. po menopauzie czy krótko po urodzeniu dziecka, czynność jajników w zakresie produkcji estrogenów ustaje, zatem wilgotna ściana pochwy czy sromu (błona śluzowa) robi się cieńsza, mniej sprężysta i mniej nawilżona. Problem ten nie dotyczy jedynie kobiet będących krótko po urodzeniu dziecka czy po menopauzie. Nierzadko uczucie suchości sromu wynika z podrażnienia, czasem uczulenia na czynniki będące w kontakcie z wejściem do pochwy, innym razem jest wynikiem spożycia określonych pokarmów (np. zawierających gluten czy laktozę). W sytuacji znacznej wrażliwości, nawet golenie sromu i odrastanie włosków, alergia na czarny barwnik w bieliźnie, czy uczulenie na wkładki i kosmetyki np. płyn do higieny intymnej, może powodować suchość pochwy. Suchość pochwy odczuwana przez kobiety w czasie stosunku seksualnego może mieć różne przyczyny, które zmniejszają reakcję pobudzenia seksualnego, nawilżenie i obrzmienie wejścia do pochwy:

• przyjmowane leki: tabletka antykoncepcyjna, szczególnie zawierająca 20 mkg EE, czyli ultraniskodawkowa, Tamoxifen i analogi GNRH, inhibitory aromatazy w podtrzymującym leczeniu raka piersi lub chemioterapeutyki w trakcie leczenia nowotworów, leki antyhistaminowe u alergików, antypsychotyczne i lit w leczeniu psychiatrycznym, większość leków antydepresyjnych (SSRI i trójpierścieniowe), klonidyna w leczeniu nadciśnienia, cholinolityki w nietrzymaniu moczu oraz leki uspokajające i nasenne z grupy benzodiazepin; • czynniki partnerskie, czyli brak zaangażowania kobiety w relację seksualną lub sposób pieszczot, które nie zadawalają kobiety; • brak komfortu dla relacji seksualnej, czyli niepokój, zmęczenie, pośpiech, ogólnie złe samopoczucie • stany niedoboru estrogenów, jak wczesny okres po urodzeniu dziecka, po menopauzie u niektórych kobiet; • zmiany na sromie (zapalne, podrażnienia, wykwity, lichenifikacja) po przebytym zabiegu operacyjnym czy radioterapii w tej okolicy.

Suchość pochwy jest szczególnie dokuczliwa w czasie stosunku seksualnego, ale doskwierać może także na co dzień, podczas wykonywania zwykłych czynności. Nieleczona może prowadzić do wielu chorób i zaburzeń w życiu seksualnym, a także problemów natury psychologicznej. Objawy suchości pochwy nie powinny być zatem w żadnym wypadku ignorowane.