Jak budować i pielęgnować szczęśliwe relacje z partnerem, czyli o psychologicznym aspekcie problemu suchości pochwy


Kobiety kochają kochać i być kochane. Dla wielu z nas, równie ważne jak nasze indywidualne samopoczucie jest to, jak czujemy się w relacji z partnerem. Nasza energia, chęć do działania, radość z życia i motywacja do rozwoju są związane nie tylko z naszym własnym nastrojem, ale także ze szczęściem w związku, dlatego jest ono tak istotnym filarem życiowej satysfakcji. 
 
Jak dbać o relacje z partnerem? 

To najczęściej zadawane pytanie we współczesnej psychologii. Zajmując się od kilkunastu lat terapią par wiem, że jest kilka uniwersalnych zasad, które podpowiadają nam, jak budować szczęśliwe związki. Jedną z nich jest teza, że szczęśliwy związek to taki, w którym oboje partnerzy są zadowoleni z życia seksualnego. Oczywiście nie jest to warunek wystarczający, ale niezwykle ważny w pielęgnowaniu relacji. Ten fakt potwierdzają wyniki badania „Zdrowie intymne Polek”, przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum. Wskazują one na to, że większość Polek jest świadoma tego, że spadek jakości życia seksualnego negatywnie wpływa na związek, a jednym z warunków satysfakcjonującej relacji jest udany seks. 
 
Dlaczego jakość seksu jest tak ważna w relacji? 
 
Jako terapeuta par wiem, że nasza satysfakcja z seksu ma kluczowe znaczenie. Seks jest nie tylko źródłem przyjemności, jest też ważną płaszczyzną, na której okazujemy czułość, zainteresowanie i miłość. Poprzez seks pielęgnujemy bliskość z partnerem, dbamy o intymną sferę, w której jesteśmy dla siebie najważniejsi. Jest to niezwykle ważne na początku relacji, gdy zaczynamy sobie ufać i budować wzajemne przywiązanie, jak również po wielu latach, gdy bycie tylko ze sobą i tylko dla siebie to warunek konieczny pielęgnowania związku. Dlatego we współczesnej psychologii tak ważne i popularne jest pojęcie inteligencji erotycznej. 

Inteligencja erotyczna 

Inteligencja erotyczna to nasza umiejętność pielęgnowania wzajemnego pożądania i zainteresowania sobą nawzajem, a jej najważniejszą płaszczyzną jest erotyka i satysfakcja z seksu. Jak więc wspierać erotyczną inteligencję? Odpowiedź jest prosta - osoby inteligentne erotycznie potrafią zadbać o własną przyjemność z seksu, o własny komfort i satysfakcje, rozumiejąc fakt, że jeśli seks sprawia im przyjemność, to chętniej go inicjują, chętniej sprawiają przyjemność partnerowi i częściej go uprawiają, co bezpośrednio przekłada się na jakość ich relacji i szczęście ich partnera. Tę wiedzę mają Polki, co potwierdzają wyniki naszego badania. Polki rozumieją fakt, że dbanie o satysfakcje z seksu to troszczenie się o własną przyjemność i komfort podczas stosunku. 
 
Suchość pochwy a czerpanie przyjemności z seksu 

Badania wskazują również na kolejny ważny fakt, mówiący o tym, że jednym z najważniejszych problemów utrudniających czerpanie pełnej przyjemności z seksu jest problem suchości pochwy. Dlaczego suchość pochwy to tak ważny temat w kontekście dbania o związek i wzajemną seksualną satysfakcję? Suchość pochwy powodująca ból i dyskomfort sprawia, że kobieta unika seksu, nie potrafi się nim cieszyć i unika sytuacji, które seks mogą sprowokować. Jej zachowanie jest często interpretowane przez partnera jako odrzucenie, brak zainteresowania nim, co powoduje kolejne trudności. Taka sytuacja doprowadza do wzajemnego oddalania się partnerów, a w wielu przypadkach do rozstania. 62% badanych wskazało, że problem suchości pochwy jest odpowiedzialny za pogorszenie relacji z partnerem. Dlatego tak ważne jest to, aby o problemie porozmawiać i poszukać skutecznego rozwiązania. Niezwykle istotne jest także to, że według wyników badania znaczna część kobiet rozmawia z partnerem o życiu seksualnym. 78% potwierdziło również, że porozmawiałoby z nim w przypadku problemu z suchością pochwy. Na fakt, że problem suchości pochwy jest tak istotny w relacji wskazują też kolejne wyniki. Kobiety, które doświadczają lub doświadczyły w przeszłości problemu suchości pochwy deklarują, że towarzyszy lub towarzyszył im związany z nią wstyd, złość i stres, a konsekwencjami tych emocji jest lub były zażenowanie oraz unikanie współżycia. Dlatego kobiety, które mają doświadczenia związane z tym problemem i odczuwają negatywne skutki natury emocjonalnej, najczęściej unikają seksu. 
 
Dbanie o kobiecą przyjemność 

Badanie „Zdrowie intymne Polek” potwierdza tak ważną tezę, że aby zadbać o związek musimy zadbać o naszą kobiecą przyjemność i stawić czoła problemom, które nam ją odbierają. Dbanie o odpowiednie nawilżenie pochwy to nie tylko troska o własne zdrowie i komfort, ale także skuteczny sposób na pielęgnowanie naszej relacji z partnerem i zadbanie o szczęście rodzinne. Dlatego jeśli chcemy kochać i być kochane to przede wszystkim zadbajmy o siebie i swój komfort! 
 
EKSPERT: MARIA ROTKIEL - PSYCHOLOG, TERAPEUTKA RODZINNA ORAZ TERAPEUTKA PAR